تبعیض در عدالت آموزشی برای کودکان/نسبت به حقوق کودک بیگانه هستیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار رنسانس به نقل از وزارت دادگستری، نشست کارگروه زنان و خانواده استان یزد با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و جمعی از مدیران استان برگزار شد.

مظفر الوندی در این جلسه گفت: کودکان زیر ۱۸ سال ۳۰ درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند و این آمار اهمیت پرداختن به حقوق کودکان را نشان می دهد.

وی افزود: کودکان امروز مدیران فردا و تاثیرگذار بر برنامه های آینده هستند؛ بنابراین نگاه ما به حقوق کودک علاوه بر نگاه عاطفی و حمایتی باید نگاه حق مدارانه باشد.

الوندی با بیان اینکه کودکان توان دفاع از خود را ندارند؛ بنابراین حمایت از حقوق کودکان یک اجماع جهانی است و در اسناد مختلف حکومت ها باید حمایت از حق کودکان را تضمین شود که این حقوق شامل آموزش یا حقوق شهروندی است.

دبیر کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه قانون حمایت از حقوق کودک فقط منشاء خارجی ندارد، افزود: مبانی دینی اسلام، فصل سوم قانون اساسی و سند چشم انداز به حمایت از حقوق کودکان اشاره دارد و فقط قرارداد خارجی نیست.

وی با بیان اینکه کودک فردی مستقل و دارای حقوق است، تاکید کرد: حمایت از حق کودکان نیاز به گفتمان سازی دارد؛ چرا که هنوز نسبت به حقوق کودک بیگانه هستیم.

الوندی ضمن تاکید بر اینکه نگاه تک بعدی به آموزش کودک تاکنون طبق تحلیل‌ها مصلحتی را برای کودکان به دنبال نداشته است، گفت: در هر موضوع باید مصلحت عالی کودک را در نظر بگیریم.

وی با اشاره به اینکه نباید از کودکان روستایی در حمایت از حقوق کودکان غفلت شود، گفت: در برخی استان‌ها شاهد تبعیض کودکان در توزیع امکانات، عدالت آموزشی و تبعیض جنسیتی هستیم و این مسائلی است که در برخی استان ها حقوق کودکان را تضییع می کند.

الوندی اظهار داشت: در برخی موارد شاهد غفلت والدین هم هستیم که بر اثر همین غفلت کودک جان خود را از دست داده است و یا مورد کودک‌آزاری قرار گرفته است.Source link