تردریپر در مقابل Core i9؛ بهترین پردازنده کدام است؟


مشخصات کامل پردازنده‌های تردریپر در جدول زیر آمده است:

هسته

(ترد)

مدل پایه بوست XFR L3

توان

مصرفی

خطوط

PCIe

تاریخ عرضه قیمت
۱۶ (۳۲) ۱۹۵۰X ۳٫۴ ۴٫۰ ۴٫۲ ۳۲ MB  ۱۸۰ W ۶۴ Aug 10, 2017 $۹۹۹
۱۲ (۲۴) ۱۹۲۰X ۳٫۵ $۷۹۹
۱۹۲۰ ۳٫۲ ۳٫۸ TBA ۱۴۰ W TBA TBA
۸ (۱۶) ۱۹۰۰X ۳٫۸ ۴٫۰ ۴٫۲ ۱۶ MB ۱۸۰ W Aug 31, 2017 $۵۴۹

با مقایسه مشخصات پردازنده‌های هم‌قیمت، تردریپر بدون شک برنده‌ی رقابت است. قیمت این پردازنده‌ها از ۵۴۹ دلار شروع می‌شود و به ۹۹۹ دلار می‌رسد؛ در‌حالی‌که پردازنده‌های اینتل تا ۱۹۹۹ دلار قیمت دارند. همچنین پردازنده‌های اینتل از تنوع بیشتری برخوردار هستند. در حالت کلی، پردازنده‌های تردریپر فرکانس پایه‌ی بیشتری دارند و از سوی دیگر، پردازنده‌های Core i9 در حالت بوست می‌توانند به فرکانس‌های بالاتری دست پیدا کنند. هر دو پردازنده آنلاک هستند و قابلیت اورکلاک دارند؛ بنابراین افزایش فرکانس برای اورکلاکرها یک گزینه‌ی مناسب برای افزایش کارایی به شمار می‌رود.

پردازنده Core i9 اینتل

پردازنده‌های تردریپر ۱۹۵۰X و ۱۹۲۰X به همراه مادربوردهای X399 در تاریخ ۱۰ آگوست ارائه شده‌اند. پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای ۱۹۰۰X، در تاریخ ۳۱ آگوست عرضه خواهد شد. اگر پردازنده‌های ۱۹۵۰X و ۱۹۲۰X با بودجه‌ی شما هم‌خوانی ندارند، خبرهایی در مورد ارائه‌ی یک پردازنده‌ی جدید با نام ۱۹۲۰ (بدون X) با ۱۲ هسته و ۲۴ ترد منتشر شده که فرکانس کاری آن کمتر از پردازنده‌ی ۱۹۲۰X است و طبعا قیمت پایین‌تری خواهد داشت. همچنین به نظر می‌رسد توان مصرفی این پردازنده، ۴۰ وات کمتر از ۱۹۲۰X و در حدود ۱۴۰ وات خواهد بود.

در طرف دیگر پردازنده‌های اینتل هستند. اوایل ماه آگوست پردازنده‌ی ۷۹۰۰X با قیمت ۹۹۹ دلار روانه‌ی بازار شد. پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای i9-7920X در تاریخ ۲۸ آگوست و پردازنده‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته‌ای این کمپانی ۲۵ سپتامبر عرضه می‌شوند. توان مصرفی پردازنده‌های Core i9 کمتر از تردریپر است.

AMD Threadripper

همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، پردازنده‌های Core i9 از تمامی پردازنده‌های قبلی اینتل، کارایی بالاتری دارند؛ چون اینتل در سال‌های گذشته بهتر از ای‌ام‌دی ظاهر شده، ممکن است انتظار داشته باشید پردازنده‌های اینتل کارایی بیشتری نسبت به همتای رقیب داشته باشند؛ اینتل ادعا می‌کند Core i9-7980XE اولین پردازنده‌ی دسکتاپ است که توانسته از قدرت پردازشی ۱ ترافلاپ عبور کند. شکی وجود ندارد که این پردازنده قدرت بیشتری نسبت به قوی‌ترین پردازنده‌ی تردریپر دارد؛ ولی قیمت دو برابری آن (۱۰۰۰ دلار بیشتر) مانع بزرگی برای خریداران با بودجه‌ی محدود به شمار می‌رود. این پردازنده همانطور که گفته شد، ۲۵ سپتامبر عرضه خواهد شد؛ بنابراین تنها پردازنده‌ی رده‌بالای اینتل که در بازار موجود است، ۷۹۰۰X نام دارد. گوردون ماهونگ، نویسنده‌ی پی‌سی ورلد، درباره‌ی این پردازنده چنین می‌نویسد:

در مورد پردازنده‌ی ۷۹۰۰X چنین می‌توان نتیجه گرفت که این محصول، سریع‌ترین پردازنده‌ی اینتل به‌شمار می‌رود که به بازار عرضه شده است.

متأسفانه خبر بد برای اینتل، ورود پردازنده‌های تردریپر به بازار پردازنده‌های رده بالا است. گوردون ماهونگ در مورد پردازنده‌های تردریپر چنین می‌گوید:

مسلما تردریپر سریع‌ترین پردازنده‌ای است که برای کاربران کامپیوترهای دسکتاپ در تاریخ بشر، ارائه شده است.

البته تمامی این حرف‌ها قبل از ارائه‌ی مدل‌های گران‌قیمت اینتل زده شده است و پردازنده‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته‌ای اینتل مطمئنا قدرت بیشتری از ۷۹۰۰X خواهند داشت. در واقع پردازنده‌های تردریپر (به‌خصوص مدل ۱۹۵۰X)، در کاربردهای مالتی‌ترد، رندرینگ و تبدیل ویدئو، بسیار بهتر از ۷۹۰۰X عمل می‌کنند. از سوی دیگر، پردازنده‌ی ۷۹۰۰X در بازی‌ها و نرم‌افزارهایی که به‌صورت تک تردی نوشته شده‌اند، عملکرد بهتری دارد. البته کاربران ای‌ام‌دی که در کنار پردازش‌های سنگین، به انجام بازی نیز می‌پردازند، نباید ناامید باشند؛ حالت «Game Mode» در پردازنده‌های تردریپر، کارایی این محصولات را در بازی‌ها تا حدی افزایش می‌دهد که اختلاف بین دو تراشه قابل اغماض است.

پردازنده Core i9 اینتل

همانند تراشه‌های رایزن که قبلا بررسی کردیم، تردریپر نیز ارائه‌کننده‌ی کارایی بالا با قیمتی بسیار رقابتی است. شما می‌توانید با قیمت یک پردازنده‌ی Core i9 (منظور نویسنده پردازنده‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته‌ای است)، قوی‌ترین پردازنده‌ی تردریپر را در کنار یک کارت گرافیک کاملا حرفه‌ای داشته باشید.

مقاله‌های مرتبط:

چیپ‌ست‌های مورد استفاده‌ توسط دو شرکت اینتل و ای‌ام‌دی برای پلتفرم‌های رده بالا، کمی گیج‌کننده هستند؛ چرا که هر دو شرکت از نام‌های مشابهی استفاده کرده‌اند؛ تردریپر ای‌ام‌دی از چیپست X399 و پردازنده‌های Core i9 از چیپست X299 استفاده می‌کنند. چیپ‌ست X299 از سوکت LGA-2066 (دارای ۲۰۶۶ پین اتصال) و چیپ‌ست X399 از سوکت LGA-4096 بهره می‌برد. پردازنده‌های تردریپر و Core i9 قابل استفاده با پلتفرم‌های دیگر نیستند؛ به این معنی که تردریپر را نمی‌توان با مادربوردهای رایزن و Core i9 را نمی‌توان با مادربوردهای اسکای‌لیک یا کبی‌ لیک، راه‌اندازی کرد.

چیپست X299 از ویژگی‌های زیر بهره می‌برد:

  • حداکثر ۴۴ خط PCI اکسپرس نسل سوم (با توان راه‌اندازی دو درگاه ۱۶X یا چهار درگاه ۸X)
  • حافظه‌ی DDR4 2666 به‌صورت چهار کاناله
  • فناوری بهبودیافته‌ی توربو بوست مکس ۳ در مدل‌های Core i7-7820X به بالا
  • تعداد پورت‌های ساتا ۳ تا هشت عدد و تعداد پورت‌های یو‌اس‌بی ۳ تا ۱۰ عدد (تعداد پورت‌های یو‌اس‌بی ۳ در پلتفرم X99 شش عدد بود

قیمت مادربوردهای X299 از سازندگانی مانند ایسوس، گیگابایت، ازراک، ام‌اس‌آی و ای‌وی‌جی‌ای، بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار است.

چیپست X399 ای‌ام‌دی دارای مزایای زیر است:

  • استفاده از ۶۶ خط PCI اکسپرس نسل ۳ به‌صورت کامل (تردریپر از ۶۴ خط PCI اکسپرس پشتیبانی می‌کند؛ ولی شرکت سازنده‌ی مادربورد می‌تواند دو خط دیگر به آن اضافه کند)
  • پشتیبانی از چند کارت گرافیک به‌صورت SLI یا کراس‌فایر
  • حافظه‌ی DDR4 2666 به‌صورت چهار کاناله
  • ۱۲ پورت ساتا
  • ۱۴ پورت یو‌اس‌بی ۳.۱ نسل ۱، ۲ پورت یو‌اس‌بی ۳.۱ نسل ۲ و ۶ پورت یو‌اس‌بی ۲

مادربوردهای فعلی پلتفرم X399 ای‌ام‌دی، تفاوت کمی در قیمت دارند. قیمت این محصولات از کمی پایین‌تر از ۴۰۰ دلار تا کمی بیشتر از آن است. بنابراین اگر در خریدهای خود هوشمندانه عمل نکنید، مزیت قیمت پایین پردازنده را از دست خواهید داد.

یکی از مشکلاتی که برای پردازنده‌های تردریپر و Core i9 وجود دارد؛ مشکل دفع حرارت است. این مشکل در پردازنده‌های تردریپر بیشتر به چشم می‌آید؛ با این حال پردازنده‌های Core i9 هم نیازمند خنک‌کننده‌ی باکیفیت برای دفع حرارت هستند. بهترین راه حل برای دفع کامل حرارت و افزایش طول عمر قطعات، استفاده از خنک‌کننده‌ی مایع است. بر اساس انتخاب شما، بودجه‌ی خرید خنک‌کننده‌ی مایع می‌تواند تا ۱۲۰ دلار متغیر باشد.

threadripper box

اگر مایل به داشتن یک سیستم با پردازنده‌ی تردریپر هستید و حوصله‌ی جمع کردن قطعات و اسمبل آن را ندارید، کمپانی Alienware تنها شرکتی است که فعلا اقدام به فروش کیس‌های آماده‌ی تردریپر کرده است. به گفته‌ی ای‌ام‌دی، با استفاده از حافظه‌های ۱۲۸GB LR-DIMM می‌توان در حالت تئوری تا ۱ ترابایت حافظه‌ی رم در اختیار داشت. البته ای‌ام‌دی ادعا دارد که این پلتفرم می‌تواند تا ۲ ترابایت حافظه‌ی رم داشته باشد؛ ولی به دلیل نبودن ماژول‌های ۲۵۶ گیگابایتی، این قضیه به‌طور رسمی توسط شرکت تأیید نشده است.

ای‌ام‌دی با اتصال دو تراشه‌ی هشت هسته‌ای رایزن به‌وسیله‌ی اینفینیتی فابریک، پردازنده‌های تردریپر را خلق کرده است؛ درحالی‌که اینتل از تراشه‌های یکپارچه استفاده می‌کند. بنابراین ای‌ام‌دی انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به اینتل در ساخت تراشه دارد. استفاده از تراشه‌های رایزن باعث می‌شود که هیچ نگرانی از بابت در دسترس بودن پردازنده‌های تردریپر در بازار نداشته باشیم. در سوی مقابل، پردازنده‌ی ۷۹۰۰X اینتل با کمبود مواجه است و قیمت‌های بازار خرده‌فروشی، نشان‌دهنده‌ی افزایش قیمت این پردازنده نسبت به قیمت آن در هنگام ارائه است. این افزایش قیمت به دلیل خرید اکثر پردازنده‌های موجود توسط کاربران و خالی شدن بازار از این پردازنده است.

نتیجه‌گیری

قبل از خرید پردازنده، باید نیازهای خود را کاملا بسنجید. اگر سیستم برای بازی نیاز دارید، خرید پلتفرم‌های رده‌بالا، کار کاملا اشتباهی است؛ زیرا پردازنده‌ای مانند ۷۷۰۰K یا رایزن ۱۶۰۰ کارایی بهتری در بازی‌ها برای شما به ارمغان می‌آورد. خرید پلتفرم رده‌بالا، علاوه بر هزینه‌ای که برای پردازنده‌ می‌دهید، هزینه‌های دیگری مانند مادربورد، سیستم خنک‌کننده‌ و پاور گران‌تر را به شما تحمیل خواهد کرد.

مشکل دیگر یافتن برنامه‌هایی است که واقعا بتوانند از تمامی هسته‌های موجود استفاده‌ی کامل بکنند. آزمایشی که با پردازنده‌ی ۱۸ هسته‌ای زئون انجام دادیم، این موضوع را تأیید می‌کند. شکل زیر میزان استفاده‌ی برنامه‌ی هندبریک از این پردازنده را نشان می‌دهد (این برنامه برای اجرا به‌صورت چند تردی بهینه شده است):

intel xeon 18 core

کاربرد تردهای زیاد بسیار محدود است؛ کارهایی مثل تبدیل ویدئو، رندرینگ، کار با نرم‌افزارهایی مثل پریمیر و فوتوشاپ و استریم مالتی‌مدیا از جمله‌ی این کاربردها هستند. بنابراین در صورتی که با این برنامه‌ها سروکار ندارید، «پرداخت مبالغ هنگفت برای هسته‌هایی که بیکار می‌مانند» کار اشتباهی است!

پس از تمامی این صحبت‌ها، پیشنهاد ما پردازنده‌های تردریپر است؛ این پردازنده‌ها با قیمت بسیار مناسبی که دارند، عملا توانسته‌اند در نسبت کارایی به قیمت حرف اول را بزنند. در زمینه مالتی‌تردینگ، این پردازنده‌ها بی‌نظیر هستند. بین Core i9 و تردریپر، قطعا تردریپر پردازنده‌ی منتخب است.Source link