دیده‌بانان پیشگیری در قالب سیستم سجام معضلات را گزارش می‌دهند

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی قوه قضائیه گفت: دیده‌بانان پیشگیری در قالب سیستم سجام (سیستم جامع اطلاعات مردمی) معضلات و تخلفات را گزارش می‌دهند.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر رفاهی امروز در کارگاه‌های تربیت مدرس با موضوع پیشگیری از خشونت که در سالن همایش‌های دادگستری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: امسال اداره‌کل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضائیه ۱۴ برنامه را در سطح ملی و سه برنامه را در سطح استانی در دست اقدام دارد که این برنامه‌ها را به شورای اجتماعی کشور ارائه کرده است که اگر آن به تصویب برسد و بودجه مربوطه نیز تامین شود، این برنامه را عملیاتی خواهیم کرد. 

وی ادامه داد: در برنامه‌های کلی اداره‌کل پیشگیری‌های مردمی اولین هدف آن است که بتوانیم سیاست‌های جناحی مشارکتی را با استفاده از تمامی ظرفیت‌های مردمی در بحث پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی به کار ببریم و از ظرفیت‌های سمن‌ها و سازمان‌های مختلفی که در رشته‌های مختلف درزمینه طلاق،‌ اعتیاد محیط‌زیست و پیشگیری از خشونت و… هستند، بتوانیم استفاده لازم را ببریم.

وی درباره ظرفیت‌های انجمن‌های اولیاء و مربیان مدارس، عنوان کرد: به نظر می‌رسد که در کشور بیش از ۱۰۸ هزار انجمن اولیا و مربیان وجود دارد که اگر تعداد افرادی که عضو این انجمن‌ها هستند، در نظر بگیریم، شاید بتوانیم بگوییم که در کشور بیش از یک میلیون نفر عضو این انجمن‌های اولیا و مربیان هستند که ظرفیت بسیار عظیمی است که باید از آن نیز نهایت بهره را ببریم.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه محیط‌زیست بیش از ۸۹۱ سمن وجود دارد. در زمینه سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور همیاران طبیعت نیز  بیش از ۱۴۰ هزار نفر به‌عنوان همیار طبیعت با عناوین مختلف در نظر گرفته شده است. 

وی تصریح کرد: همچنین عزیزان ما در نیروی انتظامی هم نگهبان محل را دارند و هم معتمدان محله نیز به شمار می‌آیند که این نیز ظرفیت عظیمی است و همچنین سمن‌های مختلفی نیز وجود دارد؛ برای مثال همیاران سلامت روان کشور که در استان بیش از ۱۵۰۰ نفر عضو این جمعیت هستند و قرار شده همه آن‌ها  در سیستم سجام ثبت‌نام کنند. 

وی با بیان اینکه «در باب مسائل جرم‌شناسی و سیاست‌های جنایی بحث استفاده از مشارکت مردم یک بحث علمی است که اگر از این ظرفیت استفاده نشود نتیجه حاصل نخواهد شد»، تاکید کرد: سخن ما در معاونت پیشگیری قوه قضائیه امروز دفاع مطهر است؛ یعنی در مقابل این حجم سنگین که علیه ما و خانواده‌های ما وجود دارد، باید یک بسیج مردمی راه بیندازیم و از تمامی ظرفیت‌ها استفاده ببریم. راهکاری که برای راه‌انداختن این بسیج مردمی دیده شده است استفاده از ظرفیتی تحت‌عنوان دیده‌بانان پیشگیری بوده است.

رفاهی ادامه داد: در این حوزه سیستمی طراحی شد به نام سیستم سجام (سیستم جامع اطلاعات مردمی) که ما بتوانیم در هر منطقه، محله و هر در قسمتی  افرادی را به‌عنوان دیده‌بانان پیشگیری انتخاب کنیم. کاری که ما در این سیستم انجام می‌دهیم این است که آن معضلی که دیده‌بان ما مشاهده می‌کند را در سیستم قرار می‌دهیم و اگر هم توان آن را دارد از آن معضل نیز مستندسازی لازم را نیز انجام می‌دهند و سیستم آن را برای ما ارسال می‌کند. وقتی برای ما ارسال شد این دیده‌بان ما عضو یک هسته پیشگیری می‌شوند و در این هسته‌ یک نفر را به‌عنوان مسئول هسته شناسایی کردیم که اگر صحت گزارش را تائید کرد، برای ما در مرکز می‌فرستد.

وی بیان کرد: همچنین کارشناسان ما این گزارش را مشاهده می‌کنند و از طریق اتصالی که به سیستم دولت دارد، این گزارش را به بخش مربوطه ارایه خواهد داد.

وی با بیان اینکه «در بحث محیط‌زیست نیز شاهد آن هستیم که مسئولان دغدغه‌مند هستند و مسئولان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداران کشور دغدغه دارند که بعضی از افراد اراضی ملی و دولتی را تصرف می‌کنند»، اظهار کرد: در این حوزه دیده‌بان ما نیز وارد میدان می‌شوند و زمین‌های وقفی و زمین‌های مسکن راه و شهرسازی را شناسایی می‌کنند و اعلام می‌کنند که نباید در این زمین‌ها دخل و تصرفی داشته باشند. وقتی مساله را پیگیری و برای ما بفرستند ما مانع ساخت در این زمین‌ها خواهیم شد.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی قوه قضائیه با اشاره به اینکه «لذا به نظر می‌رسد بستر بسیار مناسبی برای مشارکت مردم در بحث پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی لحاظ شده»، گفت: همچنین خبرنگاران هم نیز که قشر دغدغه‌مندی هستند می‌توانند عضو این سامانه شوند و برای ما یک دیده‌بان محسوب می‌شوند و مشکلات را شناسایی کرده و گزارش خود را ارسال کنند.

وی  درخصوص کارگاه‌های برگزار شده عنوان کرد: دو کارگاه سه‌روزه در دستور کار خود قرار دادیم. یکی از برنامه‌های امسال اداره کل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضائیه است. کارگاه اول ما توانمندسازی سمن‌های مردم‌نهاد است که در زمینه ۵ موضوع پیشگیری از طلاق، پیشگیری از حاشیه‌نشینی پیشگیری از خشونت و ارتقای امنیت اخلاقی و پیشگیری از اعتیاد در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: اما موضوع اصلی این کارگاه پیشگیری از خشونت است که چهار موضوع دیگر نیز در دوره‌های بعدی برگزار خواهد شد. همچنین مکاتبه‌هایی با استان‌های مختلف شکل گرفته و از هر استان یک نفر را  که از سمن‌ها این استان بودند، معرفی کردند.

رفاهی ادامه داد: مطالب آماده شده شامل صد صفحه می‌شود که به شرکت‌کنندگان تقدیم خواهد شد و مسائل مختلف درخصوص به خشونت و ابعاد گوناگون آن را که شامل خشونت‌های رفتاری، گفتاری، همسرآزاری، کودک‌آزاری و… را در این جزوه قرار داده شده است.

وی اظهار داشت: این کارگاه‌های ما  در سه روز اول به سازمان‌های مردم‌نهاد و سه روز بعد که از سه‌شنبه تا پنج‌شنبه است به توانمندسازی نهادهای مذهبی شامل مداحان، مبلغان، مسئولان هیات‌های مذهبی و… می‌پردازد.

انتهای پیامSource link