وکیل‌ متهم ردیف دوم: موکلم بابک زنجانی را به نهادهای دولتی معرفی نکرده است

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم ردیف دوم و ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با حضور دو متهم، وکلای آنها و نمایندگان و وکلای شکات برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه دادگاه قاضی مقیسه از افشار وکیل مدافع مهدی شمس خواست که در جایگاه قرار گیرد و به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: در موضوع معرفی در کیفرخواست به معرفی سازمان ها و نهادهای دولتی از طریق موکل من اشاره شده و می گویند موکل من در معرفی بابک زنجانی به نهادها دخیل بوده است. موکل من زنجانی را به نهادها و سازمانهای دولتی معرفی نکرده است؛ این را با قاطعیت می گویم. موضوع بزرگنمایی در کیفرخواست محرز است. خود کیفرخواست مدعی است که موکل من زنجانی را به فردی به نام «و.د» معرفی کرده که ایشان مسئولیتی در موضوع نفت ندارد بلکه مدیرعامل یک شرکت سهامی خاص است. این شرکت نه دولتی بلکه سهامی خاص است و وظیفه فروش نفت را هم ندارد.

در میان اظهارات افشار، وکلای شرکت نفت درخواست دفاع داشتند که افشار از آنها خواست که بگذارند ابتدا دفاعیات را کامل قرائت کند و پس از اتمام آن اگر موضوعی بود، مطرح شود.

قاضی مقیسه در پاسخ به این موضوع گفت: این دلیل نمی شود هر چیزی که دلتان بخواهد بگویید. اگر مسئله‌ای بگویید که خلاف واقع باشد نمایندگان نفت دفاع می کنند.

مهدوی یکی از وکلای شرکت نفت در پاسخ به ادعاهای وکیل متهم ردیف دوم بیان کرد: این مصوبه شرکت نفت است که به صندوق بازنشستگان شرکت ملی نفت اجازه می دهد که نفت بفروشد.

قاضی مقیسه ادامه داد: پس این معرفی هم به خاطر موضوع نفت بوده است؟

افشار پاسخ داد: بر اساس کیفرخواست این معرفی توسط موکل من انجام نشده، من می گویم بر فرض صحت معرفی فقط این معرفی به «و.د» انجام شده است. بر اساس پرونده فروش نفت موضوع صندوق بازنشستگان یک محموله یعنی ۳ میلیون بشکه بوده که فقط یک میلیون از آن عملیاتی می شود.

قاضی مقیسه پاسخ داد: پس یک میلیون بشکه را قبول دارید که موکل شما در این باره دخالت داشته است؟

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر، معرفی باید قبل از این موضوع باشد. جلسه‌ای در ماه سوم سال ۹۱ انجام شده که موکل من در آنجا حضور داشته است.

قاضی مقیسه گفت: این جلسه برای چه بوده، آیا می خواستند به سونا بروند؟

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر، نمی خواستند به سونا بروند. جلسه مربوط به کشتی ها بود.

قاضی مقیسه گفت: کشتی ها برای موضوع نفت بوده؛ در واقع برای حمل و نقل آن؛ پس شما مشارکت در جلسه را می پذیرید؟

وکیل متهم ردیف دوم گفت: حضور بوده نه مشارکت.

قاضی مقیسه ادامه داد: فروش یک میلیون بشکه و حضور را می پذیرید؟

وکیل مهدی شمس گفت فروش نفت از طریق صندوق بازنشستگان دارای یک پروسه مالی بوده که از ماه اول سال آغاز شده و بر اساس پرونده و اظهارات اشخاص ابتدائا بحث مالی آن به وجود می آید. در لوزان سوئیس موضوع ۳۰۰ میلیون یورو پولی بوده که صندوق بازنشستگان برای اقلام غذایی لازم داشته که در آنجا بحث مالی به وجود می آید. بعد از اینکه زنجانی موضوع مالی را به وجود می آورد، شرکت نفت از طریق پتروپارس مطالبات را به صندوق بازنشستگان می‌دهد. بعد از این موضوع باید گفت اصلا ایشان این معرفی ها را انجام نداده و فقط در آن جلسه حضور داشته است.

افشار وکیل مهدی شمس با استناد به این موضوع که در سال ۱۳۹۰ از بابک زنجانی تقدیر شده نتیجه گرفت که آشنایی بابک زنجانی با شرکت ملی نفت از سالهای قبل بوده است.

ادامه دارد …Source link