وکیل رقیب قاضی نیست/ استقلال کانون وکلا مهم است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار رنسانس، حسینعلی امیری پیش از ظهر امروز جمعه در مراسم هفت اسفند سالروز استقلال کانون وکلای خوزستان با بیان اینکه خیلی از ایام دهه فاطمیه دور نشده ایم و تسلیت این ایام اظهار کرد: روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی مطالبی را مطرح و در عرصه های مختلف مثل حوزه سیاست خارجی، به سامان رسیدن برجام، اجتماعی، اقتصادی و ساماندهی به مباحث اقتصادی وعده هایی را به مردم دادند.

وی افزود: یکی از موضوعات مطرح شده، بحث حقوق شهروندی بود. روحانی به عنوان یک حقوقدان خیلی خوب این موضوع را مطرح کرد چون امنیت و آرامش یکی از مهمترین موضوعاتی است که در سایه حقوق و در بستر قانون و حاکمیت آن باید مورد عنایت و توجه قرار بگیرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: در جامعه ای که اساسا حقوق مردم مورد خدشه قرار گرفته و به آن توجهی نشود، یعنی حاکمیت قانون وجود ندارد؛ در چنین جوامعی صحبت از اقتصاد، رونق اقتصادی، حقوق شهروندی، سرمایه گذاری، مراودات اقتصادی بی اساس خواهد بود.

امیری بیان کرد: سرمایه گذاری که اعتماد و اطمینان به رعایت حقوق آن در کشور مورد هدف خود نداشته باشد هرگز به دنبال سرمایه گذاری در آن کشور نمی رود. سرمایه گذار داخلی حس کند که دادخواهی وجود ندارد و به حقوقش توجهی نمی شود آن وقت دیگر انگیزه ای برای سرمایه گذاری ندارد.

وی عنوان کرد: اگر گردشگران و توریست های خارجی با اعتماد قدم به خاک این کشور نگذارد و همواره نسبت به تضمین حقوقش اطمینان نداشته باشد، هرگز به کشور ورود نخواهد کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه صحبت از توسعه و اعتلا در جامعه ای که قانون رعایت نمی شود، بی دلیل است، گفت: توجه به حقوق شهروندی خیلی مهم است لذا رئیس جمهور در ایام انتخابات و وعده های انتخاباتی خود در سال ۹۲ از منشور حقوق شهروندی را به میان آورد که کاملا هوشمندانه و بر اساس منطق بود.

امیری ادامه داد: رئیس جمهور در همان ۱۰۰ روز اولی که دولت تدبیر و امید مستقر شد منشور حقوق شهروندی با همکاری حقوقدانان برجسته، قضات، وکلا و با نظارت خود رئیس جمهور تدوین و به معرض عموم گذاشته شد.

وی بیان کرد: منشور حقوق شهروندی با نظر مستقیم روحانی در اربعین حسینی ارائه و در آذرماه سال جاری از این منشور در ۲۱ عنوان و ۱۰۰ ماده رونمایی شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: منشور حقوق شهروندی را وقتی مورد مطالعه قرار داده و با سایر اسناد مرتبط با حقوق بشر مقایسه کند، انصافا از نوآوری های بسیار جالبی برخوردار است. این منشور همچنین از غنای کارشناسی بسیار بالایی برخودار است.

امیری تأکید کرد: رویه هایی که در بخش های حقوقی کشور ما گاهی تبدیل به یک قواعد الزام آور در عرف شده را باید اصلاح کنیم. موضوع حقوق شهروندی یک لیست و فهرست بلندبالایی از مسائل حقوقی است که باید شهروندان ما از آن بهره مند شوند.

وی یادآور شد: حق داشتن وکیل، دادرسی منصفانه، استقلال وکیل، اجتماعات، تشکل ها، سلامت، داشتن محیط سالم و حقوق دیگر از جمله مفاد منشور حقوق شهروندی است. ابلاغ این منشور در ابتدای راه است و اقشار و اصفاف مختلف باید برای اجرای آن نقش پذیری و قبول مسئولیت داشته باشند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهار کرد: باید در گروه های مختلف نسبت به منشور حقوق شهروندی اهمیت خاصی قائل شویم تا همه مردم از مواهب آن بهره مند شوند.

امیری در ارتباط با وکلا گفت: وکالت و حقوق شهروندی در دو محور قابل بحث و بررسی است. محور اول هم حق داشتن وکیل یکی از اصلی ترین حقوق شهروندی هست که در نظام حقوقی ایران پیشینه ای دیرینه دارد.

وی با تأکید بر اینکه یک مسئول اول دارای وظیفه است و بعد مسئولیت بیان کرد: در صدر اسلام حداقل تجربه دو حکومت داری را داریم و آن چیزی که در رفتار علوی و سیره نبوی وجود دارد کرامت ذاتی انسان است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه در برخی از کنوانسیون ها باید عضویت پیدا کنیم، عنوان کرد: الحاق به سازمان جهانی تجارت پیش نیازی مثل عضویت در معاهده تریپس است که این معاهده استقلال وکلا را نیز شامل می شود.

امیری با اشاره به اینکه وکیل رقیب قاضی نیست بلکه هر دو در کنار هم بال فرشته عدالت هستند، گفت: استقلال وکیل و کانون وکلا امری مهم است و حق داشتن وکیل هم جزو اصلی ترین مفاد منشور حقوق شهروندی است.Source link