یکپارچه سازی اطلاعات گمرکی با ۲۷ سازمان در پنجره واحد تجارت – رنسانس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار رنسانس به نقل از گمرک ایران، علی بعیدی مفرد نیا معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران با بیان این مطلب گفت: سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت متصل شد و از این طریق تبادل اطلاعات در حال انجام است. علی بعیدی هم چنین از حذف مسیرهای سبز، زرد و قرمز خبر داد و گفت: کنترل تمامی کالاها در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی از طریق سیستمی انجام می شود و اطلاعات تمامی کالاها در این سامانه ثبت می شود.

وی درخصوص مدیریت ریسک کالاها گفت: با ارتقای سامانه جامع گمرکی، کنترل اطلاعات کالاها از حالت ایستایی خارج شده و در حال حاضر به صورت داینامیک و هوشمند در سامانه گمرک انجام میشود و فرآیند به روز رسانی در این سامانه به صورت لحظه ای و خودکار انجام می شود .

این مقام ارشد گمرکی با تاکید بر اهمیت مدیریت ریسک ادامه داد: تمامی کالاهایی که ریسک بالایی دارند کنترل میشوند. بعیدی گفت: در حال حاضر ۲۰ تا ۲۵ درصد کالاهایی که به گمرک وارد می شوند از ریسک بالایی برخوردارند که به طورکامل علاوه بر کنترل سیستمی به صورت فیزیکی و با ابزارهای کنترلی ایکس ری کنترل می شوند.

معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران درادامه توضیح داد: در حال حاضر کنترل در سامانه با حذف مسیرها در سه سطح ۱، ۲و ۳ انجام و با توجه به اینکه کالاهایی که ریسک بالایی دارند در سطح ۳ کنترل می شوند، کنترل این کالاها از طریق ایکس ری و به صورت فیزیکی هم انجام می شود.

بعیدی درخصوص دیگر اقدامات انجام شده در سامانه جامع گمرکی به ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: پنجره واحد تجارت فرامرزی یکی از بزرگترین کارهای ما در ارتباط با سامانه جامع بود که از طریق توانستیم دروازهای مرزی و مشترک با کشورهای همسایه ایجاد کنیم.

وی معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران ارتباط ۲۷ سازمان را در پنجره واحد پیچیده ترین و مهم ترین اقدام گمرک خواند و گفت: تمامی اطلاعات بین این سازمان ها و گمرک به  صورت الکترونیکی و با مدیریت و نظارت گمرک انجام می شود.Source link