یک دلار هم خرج واردات شیرخشک یارانه‌ای نشده است – رنسانس | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار رنسانس، دکتر رسول دیناروند در مراسم افتتاح و معرفی سامانه حامی، اظهارداشت: برنامه امروز ما به نوعی تکریم انسان‌هایی است که از قضا و قدر الهی گرفتار بیماری متابولیک شده‌اند که بیشتر آنها هم کودکان هستند. بنابراین چنین خدمات کوچکی تاثیر بزرگی در زندگی آنان دارد.

وی افزود: بر این اساس امروز شاهد افتتاح سامانه‌ای هستیم که به موجب آن برنامه ریزی، تامین و تحویل داروهای بیماران متابولیکی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و نسخه نویسی و ثبت آنها هم به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

دیناروند با بیان اینکه ما اقدامات‌مان را زمانی معرفی می‌کنیم که اجرای آن آغاز شده باشد، گفت: پایلوت این کار هم پیش از این اجرا شده و صدها محموله دارویی برای این بیماران ارسال شده است و هزاران نسخه نیز برایشان ثبت شده است. این فراورده‌ها که اصطلاحا به آنها شیرخشک رژیمی می‌گویند غذاها و فراورده‌هایی هستند که بدون آنها جان بیماران به خطر می‌افتد. برخی از آنها ممکن است بیش از یک میلیون تومان هزینه در بر داشته باشند. بر این اساس ما از طریق این سامانه نظارت می‌کنیم تا علاوه بر اینکه فراورده به درستی به دست بیمار برسد، از چرخه هم خارج نشود.

وی با بیان اینکه این سامانه به نوعی صرفه جویی در هزینه‌هاست، گفت: تا کنون نزدیک به ۸۰۰۰ نفر بیمار در آن ثبت شده‌اند و هر بیمار جدید هم به طور مداوم به سامانه اضافه می‌شود. باید بدانیم که این کار در دنیا بی‌نظیر است. بطوریکه با توجه به صحبت‌هایی که با سازمان بهداشت جهانی داشته‌ایم، می‌گویم که این اقدام و این نحوه ارائه خدمت به این بیماران برای اولین بار به این شکل انجام می‌گیرد. البته در این زمینه یکی از تلاش‌هایی که انجام دادیم این بود که هم هزینه پرداخت از جیب مردم و هم هزینه‌های نظام سلامت کاهش یابد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: برای ارائه گزارش به مردم و پاسخ به برخی منتقدین می‌گویم که ما نه تنها هزینه‌های مردم، بلکه هزینه‌های دولت را هم در حوزه سلامت کاهش دادیم. بطوریکه در واردات‌ دارو نسبت به دوره مشابه در گذشته حداقل ۵۰۰ میلیون دلار کاهش یافته و این اتفاق برای اولین بار است که رخ داده، یعنی نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی از مسیر واردات دارو انجام داده‌ایم.

دیناروند همچنین گفت: از طرفی به طور همزمان بحران و کمبودهای دارویی را کم کردیم بطوریکه اکنون خبری از کمبود صدها قلم دارو نیست. همچنین در حوزه یارانه دارو باید توجه کرد که یارانه دارو در بودجه سال آخر دولت قبل، با توجه به بحران دارویی که وجود داشت ۲۴۴۰ میلیارد تومان بود اما در سال آخر دولت یازدهم به رغم افزایش نرخ ارز، صرفه جویی ۱۵ درصدی را در نیاز به یارانه دارو داشتیم. یعنی ضمن توسعه خدمات دارویی و افزایش رضایت بیماران در این حوزه، نیاز به کاهش ۳۴۰ میلیارد تومانی یارانه دارو داشته‌ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه از طرفی میزان دسترسی بیماران به دارو به خوبی تامین شده است، افزود: اکنون بیماران متابولیک هیچ مشکلی در زمینه دسترسی به شیرخشک‌های رژیمی ندارند. این در حالی است که در گذشته حتی در تامین شیرخشک‌های معمولی هم مشکل داشتیم. در عین حال باید توجه کرد که ما در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ صرفه جویی ۲۵ درصدی را در هزینه واردات شیرخشک‌های متابولیک تجربه کرده‌ایم. این در حالی است که در ۸ ماهه دولت قبلی ۲۰ میلیون واردات شیر خشک داشته‌ایم. اما در این دولت حتی یک دلار هم خرج واردات شیرخشک یارانه‌ای نشده است و به همین دلیل نیازمان به یارانه دارویی کاهشی بوده و از طرفی دسترسی بیماران نیز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه همانطور که در حوزه تجهیزات پزشکی و داروهای وارداتی با صرفه جویی ۲۵ درصدی مواجه شدیم، گفت: بنابراین همان کار را هم در شیرخشک‌های متابولیک انجام دادیم به طوریکه سالانه قیمت آنها به جهت حذف انحصارهایی که وجود داشت، کاهش یافته است و خیال بیماران راحت‌تر شده است. حال باید بگویم که چه بی انصاف هستند کسانی که با ارائه آمار غلط می‌خواهند رضایت مردم را به تلخ کامی بدل کنند.

دیناروند ادامه داد: امروز ما از کارآفرینان تولید کالاهای حوزه سلامت تقدیر می‌کنیم تا نشان دهیم که سیاست وزارت بهداشت در چهار سال گذشته در خدمت توسعه توانمندی‌های ملی، اقتصاد مقاومتی، رشد اشتغال، حمایت از تولید داخل و به ویژه حمایت از تولید دانش بنیان بوده است. البته درست است که وظیفه سازمان غذا و دارو تضمین سلامت کالاهای سلامت محور بوده و ما هیچ گاه از دفاع از سلامت مردم کوتاه نیامده‌ایم، اما حمایتمان از شرکت‌های تولید کننده نشان می‌دهد که وزارت بهداشت در حوزه اقتصاد مقاومتی و عمل به منویات مقام معظم رهبری برنامه‌های کمک کننده‌ای داشته است و حتما این کار را ادامه می‌دهیم.Source link