رنسانس برای کانون

سلیمی: ریالی از کمک‌‌های مردمی برای زلزله کرمانشاه، در مسیر خدمات امدادی هزینه نشد

به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم، مرتضی سلیمی در نشست خبری تشریح خدمات دولت به‌مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه اظهار کرد: زلزله کرمانشاه به‌عنوان یکی از بزرگترین زلزله‌های پنجاه سال اخیر ایران، زخم بزرگی بود که در سال 1396 همه ما را آزرد.

وی با بیان اینکه گستره جغرافیایی بسیار وسیع، زمان نامناسب و ویژگی‌های فرهنگی محل حادثه این زلزله را از سایر زلزله‌های ایران مجزا و سختی کار را بیشتر می‌کرد گفت: در زمین‌لرزه کرمانشاه هفت اقدام اساسی انجام دادیم که اقدام نخست، بحث امداد و نجات بود. در این ارتباط 38 تیم واکنش سریع، 53 تیم تخصصی آواربرداری و 31 تیم جست‌وجوی سگ‌های نجات عازم مناطق زلزله‌زده شده و 21 استان درگیر عملیات شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر امداد هوایی را دومین اقدام هلال احمر در زلزله کرمانشاه عنوان کرد و افزود: در این ارتباط 9 فروند بالگرد در اولین ساعات صبح حادثه به منطقه اعزام شدند و در طول 13 روز، 277 ساعت و 272 سورتی پرواز داشتند و 194 مصدوم را به مراکز درمانی انتقال دادند.

سلیمی همچنین با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه درمان اضطراری گفت: در طول عملیات، تا دو ماه پس از حادثه یک بیمارستان صحرایی با 90 نفر روزنیرو، 12 درمانگاه اضطراری با دوهزار و 250 نفر روزنیرو و چهار مرکز خدمات توانبخشی با 120 نفرروز راه‌اندازی شد و به ارائه خدمات پرداختند، بر همین اساس، یک‌هزار و 221 نفر از فوریت‌های امدادی، هفت‌هزار و 761 زلزله‌زده از خدمات امدادی و دوهزار و 694 نفر از خدمات فیزیوتراپی استفاده کردند و 14 هزار و 501 نفر نیز ویزیت شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات توضیح داد: اقدام بعدی، اسکان و توزیع اقلام اضطراری بود که در این حوزه 92هزار و 500 تخته پتو، 288هزار کیلو نایلون برای جلوگیری از آبگرفتگی، 49هزار چراغ والور و 41هزار هیتر برقی بین زلزله‌زدگان توزیع شد.

سلیمی همچنین درباره اقدامات انجام‌شده در حوزه تغذیه اضطراری گفت: در این حوزه، 122هزار بسته غذایی 72ساعته، 135هزار بسته غذایی در یک ماه و 500هزار بطری آب معدنی در دو ماه بین زلزله‌زدگان توزیع شد.

وی در ادامه به ارائه خدمات روانی اجتماعی به آسیب‌دیدگان و بازماندگان زمین‌لرزه کرمانشاه اشاره کرد و افزود: "در این ارتباط، 64 تیم امداد روانی شامل 878 امدادگر به منطقه اعزام شدند و 167هزار نفر خدمات روان‌شناختی و مشاوره دریافت کردند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر، کمک‌های مردمی اعطاشده به هلال احمر را 67میلیارد تومان و بی‌سابقه خواند و گفت: این رقم سوای 20هزار تن اقلام فیزیکی به‌ارزش تقریبی 70میلیارد تومان بود که به شعب هلال احمر در سراسر کشور تحویل شد.

سلیمی ادامه داد: از همان ابتدای کار تصمیم گرفتیم تا ریالی از کمک‌های مردمی در مسیر خدمات امدادی هلال احمر مصرف نشود و مستقیم در اختیار آسیب‌دیدگان قرار گیرد، در همین راستا، از این کمک‌ها در ماه‌های نخست پس از حادثه، پنج میلیون تومان در اختیار خانواده‌هایی قرار گرفت که عزیزی را از دست داده بودند و 5 میلیون نیز نصیب خانواده‌هایی شد که تا 10 روز پس از حادثه، فرزندشان متولد شده بود.

وی اضافه کرد: پس از تکمیل بانک اطلاعاتی خانه‌های تخریب‌شده توسط بنیاد مسکن و شناسایی سرپرستان خانوارها با کمک سازمان هدفمندی یارانه‌ها، فرصت برای کمک‌های دقیق‌تر به خانواده‌های زلزله‌زده فراهم شد، بر این اساس، حدود 29هزار خانه از نوع تخریبی یک و دو شناسایی شدند که بیشترین آسیب را از این زلزله مصیبت‌بار دیده بودند. در اولین فرصت پیش از عید نوروز، مبلغ 300هزار تومان از محل کمک‌های مردمی در اختیار 29هزار خانواده زلزله‌زده قرار گرفت و با شناسایی دقیق خانوارها، برای خرید سه قلم لوازم خانگی شامل کولر، یخچال و فرش، مبلغ دومیلیون تومان در اردیبهشت 97 به حساب سرپرستان 29هزار خانواده واریز شد.

انتهای پیام/*

دسته بندی ها تسنیم

دیدگاه